Вибираємо правильне ортопедичне взуття

2 июня 2017

Ортопедичне взуття потрібно носити з найперших кроків будь-якій дитині для формування правильної стопи і здорової ходи в майбутньому. Якє і чому - розповідає, проконсультувавшись з декількома лікарями-ортопедами, мама Вікторія Тишкевич.

Як вибрати ортопедичне взуття

Зайшовши на днях в магазин зі звичайною дитячим взуттям, я вирішила перевірити продавця і задала питання: «Скажіть, у вас є в продажу ортопедичне взуття?». Мені здалося, що моє запитання її злегка обурило, і з неприхованим подивом і впевненістю в знанні справи вона відповіла: «Хм, вона вся ортопедична». Я з сумом посміхнулася необізнаності продавця і вийшла з магазину, так як я вже знала, що це не так.

Плоскостопість, яке виявилося у мого 4-х річного сина, змусило мене вивчити всі аспекти, пов'язані з його лікуванням. Чи правильна ортопедичне взуття грає одну з головних ролей в цьому процесі - в ланцюжку взаємопов'язаних дій, які дозволять виправити цей дефект у дитини до 6 років. З розмов лікарів з'ясувалося, що таке взуття потрібно носити з найперших кроків будь-якій дитині для формування правильної стопи і здорової ходи в майбутньому.

Пропоную вам ознайомитися з нижче перерахованої інформації із цього приводу, яка зібрана мною після консультацій з декількома дитячими лікарями-ортопедами.

Особливості дитячої стопи

Будь-дитячий лікар-ортопед скаже вам, що до року діагностувати плоскостопість у дитини неможливо. У всіх дітей ніжка плоска, стопа м'яка і заповнена дитячим жирком, зв'язки і м'язи ще не зміцніли. Звід буде формуватися аж до 5-8 років, тому до цього віку діагноз «плоскостопість» не ставиться. Малюкові може бути поставлений діагноз плоско-вальгусна установка стоп (п'ята відхилена назовні, стопи «провалені» всередину, внутрішній край взуття стирається більше зовнішнього) - і це один з найпоширеніших діагнозів у дітей до 5 років, або варусна установка стоп (стопи «завалені »назовні, стирається зовнішній край взуття). Ці діагнози говорять про схильність до розвитку плоскостопості.

Таким чином, стопа дитини в ранньому віці є «пластилін», який прийме будь-яку форму, в яку ви її помістіть, коли дитина почне ходити. Від того, які умови ви створите для дитячих ніжок, залежить їх подальший розвиток - правильне чи веде до одного з вищеописаних захворювань опорно-рухового апарату.

Курс на правильний розвиток стопи

До перших кроків вашого малюка ви, напевно, самі або за допомогою масажиста, робили дитині загальнозміцнюючий масаж, де приділялася увага і стопах. Так ви готували м'язи і зв'язки стопи до майбутньої навантаженні - до ходьби. Приблизно у віці 1 року дитина починає ходити. Для дітей це час нових незвіданих можливостей і відкриттів, для вас - час уваги до його ніжок. Щоб м'язи стоп розвивалися правильно, потрібно змушувати їх працювати. Як? Все дуже просто.

Перше, що ви повинні зробити - не дозволяти дитині ходити босоніж по рівній підлозі або килиму з коротким ворсом - так атрофуються м'язи стопи, що в сукупності з носінням неправильного взуття призводить до плоскостопості.

А ось відмінним тренуванням стане щоденна зарядка для дитячих стоп в ігровій формі. Для зовсім маленьких підійде ходьба босоніж по спеціальному дитячому масажному килимку (на дачі або на відпочинку для всіх вікових груп корисна ходьба по траві, камінцях і піску).

Правильне взуття

На полицях магазинах величезна кількість взуття. Деяких батьків приваблює ціна, деяких модель, деяких бренд. Також як і багато дітей, мій старший дитина стала заручником мого вибору - я орієнтувалася на марки Bartek, Minimen, Ecco, Skandia, Kuoma, Kotofey - у цих виробників, здавалося б, є все - ім'я і якість, і їм можна довірити здоров'я свого чада. Відмінна взуття, скажуть багато: хороші матеріали, красиві моделі, що в ній не так? Але, на жаль, саме така звичайна, чи не ортопедичне взуття (в сукупності зі спадковістю і відсутністю всіх інших заходів по зміцненню м'язів ніжок) прискорила процес неправильного формування стоп у мого сина. На щастя, я вчасно помітила проблему. І тепер ми не тільки повністю змінили взуттєвий гардероб старшого сина, а й убезпечили молодшого: він не піде «по стопах» свого брата.

Яка взуття стане вашим правильним вибором з точки зору ортопедії? Щоб відповісти на це питання, давайте розберемося: що таке ортопедичне взуття в принципі.

Дитяче ортопедичне взуття ділиться на профілактичну (це взуття носять здорові діти з перших кроків для формування правильного зводу стопи в майбутньому), і лікувальна.

Профілактична ортопедичне взуття має ряд характерних рис:

- жорсткий формований (повторює вигин п'ятки) задник, що закриває лише п'яту і не перешкоджає роботі ахилова сухожилля. У деяких моделях є подовження жорсткого борту з внутрішньої і зовнішньої сторони;

- наявність супінатора (УВАГА: він повинен бути в міру м'яким, щоб змушувати працювати стопу при ходьбі. Натисніть на нього великим пальцем руки - супінатор повинен пружинити